Fertygacja czym jest i jakie są jej zalety?

Dzięki fertygacji można dostarczyć roślinom, pod kontrolą, wszelkich potrzebnych im składników odżywczych. Metoda ta jest bardzo ekonomiczna i niezwykle skuteczna. Dzisiaj powoli wypiera tradycyjne metody nawożenia. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie są duże plantacje roślin i warzyw. Można ją stosować przy uprawach szklarniowych, pod okryciem jak i na wolnych przestrzeniach.

Czym jest fertygacja?

Jest to nawożenie roślin, przy jednoczesnym ich nawadnianiu. Dlatego możliwa jest ona wszędzie tam gdzie są zainstalowane systemy nawadniania. Połączenie nawozów z wodą oznacza, że użyć trzeba nawozów, które idealnie w wodzie się rozpuszczają. Dzięki tej metodzie składniki odżywcze dostarczane są bezpośrednio, w bardzo szybki sposób do systemu korzeniowego całej rośliny. Producenci nawozów, wychodząc swoim klientom na przeciw, dostarczają dzisiaj na rynek całą gamę i różne linie nawozów specjalnie przeznaczonych do fertygacji.

Jakie są jej zalety?

Fertygacja ze sklepem Ogrodniczy.com ma wiele zalet, może też być stosowana do pielęgnacji roślin pokojowych. Jednak w tym przypadku jest brak systemów nawadniania i dlatego rozpuszczone nawozy podaje się z wodą poprzez ręczne podlewanie roślin. Fertygacja ma ogromną przewagę nad nawożeniem roślin metodą tradycyjną. Przez ten proces odżywki podawane są bezpośrednio do systemu korzeniowego rośliny w sposób bardzo szybki. Z łatwością można ustalić dawki, które trzeba podawać do odżywienia roślin. Cały ten proces jest doskonale zautomatyzowany, nawóz w pełni zostaje wchłonięty przez daną roślinę i nic nie pozostaje w glebie.

Ten sposób nawożenia jest szybki, skuteczny, ekonomiczny, równomierny, precyzyjny. Pozwala na bardzo szybkie przywrócenie równowagi jonowej w roślinie oraz na zmianę, w każdej chwili, danej mieszanki nawozów. Proces nawożenia nie wymaga tak znacznego nakładu pracy, podłoże ma zasolenie na ustalonym poziomie, swobodnie można regulować ilość używanych nawozów i ich jakość. Metoda ta jest coraz bardziej popularna i coraz częściej wykorzystywana.