Jak wybrać odpowiednie buty do biegania?

Wybór butów do biegania wbrew pozorom nie jest niczym prostym. Tylko zakup odpowiednich zapewni odpowiedni komfort w trakcie treningów, a także zabezpieczy odpowiednio stopę przed kontuzjami.

Rozmiar

Niezwykle ważne jest dobranie odpowiedniego rozmiaru. Dobre buty do biegania muszą być niemal idealnie dopasowane. Dlatego też nie jest dobrym pomysłem zamawianie ich z internetu. Takie obuwie trzeba przymierzyć przez dokonaniem zakupu. Przy czym na zakupy powinno się wybrać po południu, kiedy nogi będą zmęczone i nabrzmiałe. Tak samo będą reagowały podczas treningów. Nie może więc okazać się tak, że zaczną uciskać stopę w trakcie biegania. Ponadto do przymierzania należy założyć skarpetki, w których będzie się następnie biegać. W ten sposób nie kupi się butów, które po założeniu skarpetek do biegania będą uciskać, albo będą zbyt luźne.

Podeszwa

Przy kupowaniu butów do biegania, powinno się również zwrócić uwagę na ich podeszwę. Powinna być ona odpowiednio gruba, aby amortyzować stopę w kontakcie z twardą, albo nierówną nawierzchnią. Jeżeli buty nie spełniają tak istotnej funkcji, to można sobie poranić stopy i spowodować występowanie nieprzyjemnych odcisków, które leczy się kilka dni. Wtedy niestety ale nie będzie możliwe wykonywanie treningów. Ponadto gruba, sprężysta podeszwa ułatwia stawianie kroków w trakcie biegania. Kiedy jest się już bardzo zmęczonym podeszwa taka odbija nieco stopy od podłoża. W ten sposób biegacz mniej się męczy.

Może Ci się również spodoba