Łuszczyca – codzienna pielęgnacja

Łuszczyca to przewlekła, niezakaźna choroba skóry, której objawy to zaczerwieniona, swędząca i łuszcząca się skóra. Na obszarach zmienionych chorobowo często widoczne są białe lub srebrzyste łuski. Uciążliwy przebieg choroby i tendencja do nawrotów sprawiają dyskomfort fizyczny i psychiczny. Łuszczycy nie da się wyleczyć, natomiast skuteczne łagodzenie objawów i pielęgnacja chorej skóry pozwala na komfortowe funkcjonowanie. Podstawą pielęgnacji są kosmetyki przeznaczone do skóry łuszczycowej.

Łuszczyca – przebieg choroby

Łuszczyca jest przewlekłą, niezakaźną chorobą autoimmunologiczną. Łuszczycę cechuje tendencja do ustępowania oraz nawrotów, przez co można się z nią zmagać przez całe życie. Pierwsze pojawienie choroby może wystąpić w każdym wieku, chociaż najwięcej przypadków zachorowania zdarza się pomiędzy dwudziestym a czterdziestym rokiem życia. 

Objawy

Charakterystycznym objawem łuszczycy są zaczerwienione zmiany skórne z tendencją do swędzenia i łuszczenia się. Zmieniona chorobowo skóra pokrywa się srebrzystymi łuskami. Zmiany mogą wystąpić w każdym miejscu na ciele, chociaż najczęściej dotknięte bywają:

  • łokcie i kolana,
  • okolica krzyżowa,
  • okolica pośladkowa,
  • skóra głowy,
  • skóra stóp i dłoni.
preparaty na łuszczycę

Czynnikami wywołującymi reakcje łuszczycowe są często:

  • infekcje,
  • choroby metaboliczne,
  • uszkodzenia mechaniczne skóry,
  • leki, nikotyna, alkohol,
  • stres.

Leczenie

Niestety, nie istnieje skuteczny sposób na całkowite wyleczenie łuszczycy, więc stosuje się leczenie objawowe. Najczęściej stosuje się terapie miejscową, która ma na celu wspomóc proces złuszczania się skóry i złagodzić nieprzyjemne objawy. W przypadku, gdy choroba dotyka powyżej 25% powierzchni skóry, stosuje się leczenie ogólne. Preparaty na łuszczycę powinien przepisać lekarz dermatolog. Leczenie można wspomóc za pomocą dostępnych bez recepty kosmetyków takich jak maść na łuszczycę czy szampon na łuszczycę.

Pielęgnacja skóry łuszczycowej

Istnieją liczne preparaty na łuszczycę ułatwiające pielęgnacje, łagodzące objawy w okresach nasilenia lub wydłużające okresy remisji. W przypadku zmian zlokalizowanych na owłosionej skórze głowy najlepszym rozwiązaniem będzie szampon na łuszczycę (https://a-manada.pl/preparaty-na-luszczyce). Dobry szampon powinien dobrze oczyszczać skórę i włosy, łagodzić objawy takie jak świąd oraz mieć działanie przeciwzapalne. 

W przypadku zmian zlokalizowanych w innych miejscach, dobrym rozwiązaniem będzie maść na łuszczycę. Maść powinna mieć działanie przeciwzapalne, złuszczające oraz łagodzić inne objawy choroby. Maści dostępne na receptę posiadają silniejsze składniki i są używane głównie w okresach zaostrzenia choroby. Maści dostępne bez recepty posiadają szereg skutecznych składników naturalnych o sprawdzonym działaniu zwalczającym objawy łuszczycy.

Możesz również polubić…