Na co zwrócić uwagę przy zakupie butów trekkingowych?

Odpowiednie obuwie to podstawa udanego wyjazdu w góry. Niezliczona liczba pokonywanych pieszo kilometrów wymaga butów, które będą dostosowane do aktualnych warunków pogodowych i indywidualnych potrzeb użytkownika. Opisy poszczególnych parametrów specjalistycznego obuwia mogą u początkujących miłośników przygód wywołać niemały zawrót głowy. Oto najważniejsze informacje na temat butów trekkingowych, dzięki którym wybór właściwego modelu będzie zdecydowanie łatwiejszy!

Charakterystyka i rodzaje

Podstawowy podział butów trekkingowych dotyczy rodzaju wykorzystanego materiału, obecności membrany, budowy podeszwy i wysokości cholewki. Obecność lub brak membrany w wybranym modelu decyduje o wodoodporności i oddychalności butów, przez co buty z tkaniną GORE-TEX zabezpieczają użytkownika przed przemoczeniem obuwia, jednocześnie umożliwiając odprowadzanie nadmiaru wilgoci na zewnątrz. Większość modeli butów trekkingowych posiada jeden z kilku wiodących systemów membran, jednak rozwiązanie to sprawdza się w przypadku piechurów korzystających z „outdoorowych” atrakcji przez cały rok. Poszukując butów, które będą służyć jedynie do krótkich, letnich wędrówek warto wybrać opcję bez membrany – wówczas również cena wybranej pary będzie zdecydowanie niższa.

Równie istotne znaczenie w komforcie wędrówki ma rodzaj podeszwy butów. Wybrane modele butów męskich Salewa, Salomon i Keen posiadają technologię Vibram, która opiera się na antypoślizgowych i amortyzujących podeszwach butów trekkingowych. Podeszwy od tego włoskiego producenta sprawdzają się w przypadku większości warunków atmosferycznych, dzięki czemu poprawia się stabilność kroku i przyczepność na szlaku. Warto pamiętać również o rodzaju materiału i wysokości cholewki butów – skóra naturalna to rozwiązanie wygodne w konserwacji i użytkowaniu, jednak w przypadku warunków zimowych zdecydowanie lepiej sprawdzają się materiały syntetyczne.

Buty trekkingowe – Salewa, Salomon czy AKU?

Dobór odpowiedniego obuwia trekkingowego należy rozpocząć od dokładnego przeanalizowania preferencji użytkownika. Wśród modeli najchętniej polecanych przez miłośników górskich wędrówek można znaleźć między innymi buty trekkingowe Salewa (https://www.polarsport.pl/buty-trekkingowe-salewa) oraz Salomon, jednak wysoka jakość wykonania wyrobów wpływa również na ich wyższą cenę. Tańszą alternatywą są z reguły buty AKU i Keen. Inną kwestią jest z kolei poczucie wygody, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto wypróbować i przymierzyć kilka modeli, dzięki czemu każdy zyska pewność zakupu pary butów w pełni dostosowanych do jego potrzeb.

Możesz również polubić…