Plakaty filmowe – czy element promocji może być sztuką?

plakaty z filmów akcji

Zarówno miłośnicy kina, jak i osoby, które przekraczają kinowy próg od czasu do czasu, doskonale zdają sobie sprawę z tego, czym jest promocja filmu. Dzięki promocji dowiadują się, że określona produkcja ma swoją premierę, jaka jest fabuła filmu, kto go wyreżyserował oraz którzy aktorzy zagrają bohaterów.

EWOLUCJA PLAKATÓW

Promocja to machina, zespół wielu działań i czynników. W dzisiejszych czasach media, w tym przede wszystkim internet, są głównymi nośnikami informacji. Kilkadziesiąt lat temu promocja była okrojona. O nakręceniu kolejnego filmu ludzie dowiadywali się z plakatów filmowych wywieszanych w miejscach publicznych. Musiały one przyciągać wzrok, zwracać na siebie uwagę, również grać symboliką. Plakaty filmowe spełniały nie tylko funkcję informacyjną, ale także zaczęły być dziełami sztuki.

Plakaty filmowe (do kupienia tutaj) są formą wyrazu, mają wprowadzić widza w tematykę filmu, uchylić rąbka tajemnicy. Graficy-plastycy, którzy je wykonują, muszą mieć zacięcie artystyczne i odpowiednią wrażliwość, w przeciwnym wypadku plakat jest słaby i równie dobrze mógłby w ogóle nie istnieć. Taki plakat może zaszkodzić samemu filmowi. Chociaż w dzisiejszych czasach funkcje plakatu z powodzeniem przejęły chociażby zwiastuny filmowe, plakat wchodzi z powodzeniem do domów i zdobi ich ściany. Świetny plakat może być również inwestycją.

POLSKIE PLAKATY FILMOWE

Fani X Muzy z pewnością słyszeli o polskiej szkole plakatu. Tworzyli ją w latach 60. XX wieku najlepsi artyści zajmujący się plakatem a ich sztuka zyskała międzynarodową sławę. Wśród najwybitniejszych przedstawicieli polskiej szkoły plakatu wymienia się Józefa Mroszczaka oraz Henryka Tomaszewskiego. Ich dzieło kontynuowali w latach 70. między innymi Andrzej Pągowski, Rafał Olbiński, Wiesław Wałkuski czy Jan Sawka. Dziś wyróżnimy takich twórców jak Piotr Młodożeniec, Sebastian Kubica oraz Ryszard Kaja.

Kluczem do sukcesu było to, że polskie plakaty filmowe miały w sobie świeżość, niekonwencjonalność, symbolikę. Jednocześnie nie były przeładowane, mogły wyrażać poczucie humoru lub sarkazm. Warto wybrać się do Muzeum Plakatu w Wilanowie, aby podziwiać dzieła naszych twórców.

Może Ci się również spodoba