Polski kalendarz a kalendarz UK – podobieństwa i różnice

Każde państwo ma swoje dni specjalne, np. święta patronów, dni niepodległości. Są też święta międzynarodowe, które w wielu krajach są w tym samym dniu. Polski kalendarz a kalendarz UK – jakie są podobieństwa i różnice?

Podobieństwa – polski kalendarz a kalendarz UK

polski kalendarz

W przeważającej większości państw Nowy Rok świętuje się 1 stycznia (wyjątkiem są np. Chiny). Łączy to również Polskę i Wielką Brytanię. Walentynki (14 lutego) i Halloween (31 października) to również wspólny mianownik państw. Święta te pochodzą z USA, ale obchodzi się je też w UK czy w naszym kraju.

Wielkanoc i Święta Bożego Narodzenia to dni ustawowo wolne zarówno w kalendarzu polskim, jak i tym w UK. Są to zawsze te same daty – Wielkanoc to święto ruchome, a Boże Narodzenie to 25 i 26 grudnia. Wigilia nie jest dniem ustawowo wolnym ani w UK, ani w Polsce.

Różnice – kalendarz polski a kalendarz UK

Brytyjczycy świętują dni swoich patronów i są to dni wolne od pracy (np. 17 marca to Dzień Świętego Patryka w Irlandii). Polskie Święto Niepodległości przypada za to na 11 listopada. W UK są też ruchome Święta Bankowe, czego w naszym kraju w ogóle nie mamy. Mamy za to Dzień Konstytucji (3 maja), ustawowo wolny.

Inny jest też Dzień Matki (26 maja w Polsce, 22 marca w UK) i Dzień Ojca (23 czerwca w naszym kraju, 21 czerwca w Wielkiej Brytanii). Dzień Babci i Dzień Dziadka w Polsce to dwa osobne dni w styczniu, a w UK – jeden Dzień Dziadków (4 października).

Może Ci się również spodoba