Czyszczenie uszu – skuteczne i bezpieczne metody

Woskowina jest wydzieliną, którą naturalnie wytwarza nasz organizm. Nie da się więc powstrzymać jej powstawania, choć może być dla nas problematyczna. Przede wszystkim ma tendencję do samodzielnego wypływania na zewnątrz. Czasem nawet może wytworzyć czop, który zatyka ucho, szczególnie jeśli nie dbamy regularnie o higienę w tym obszarze. Niestety czyszczenie uszu nie jest prostym zadaniem — niektóre metody mogą bowiem stanowić zagrożenie (patyczki do uszu). Z pomocą przychodzi spray do uszu. Okazuje się, że jest on bezpieczny i skutecznie radzi sobie z woskowiną. Co warto wiedzieć o higienie w tym obszarze i jak działa spray do czyszczenia uszu

Woskowina – co warto o niej wiedzieć?


Woskowina to wydzielina z ucha, która powstaje naturalnie. Pełni ona funkcję ochrony skóry przewodu słuchowego oraz zatrzymania zanieczyszczeń z zewnątrz. Skład woskowiny to lepka wydzielina i złuszczone komórki naskórka i włosów. Może ona wypływać z uszu, ale czasem zalega, co prowadzi do wytworzenia czopa zatykającego przewód słuchowy.

Czop z woskowinowy i jego niekorzystny wpływ


Powstanie czopu woskowinowego w uchu przede wszystkim może skutkować wystąpieniem stanu zapalnego. Dodatkowo zatkane ucho stwarza szereg dolegliwości:

  • zaburzenia słuchu (często niedosłuch)
  • szum
  • dyskomfort
  • kaszel

Wszystko to obniża jakość życia, dlatego należy w bezpieczny sposób usunąć woskowinę.

Bezpieczne metody czyszczenia uszu


Przede wszystkim preparat należy dobrać do wieku. Pamiętajmy, że nie każdy spray do higieny uszu będzie odpowiedni dla dzieci. Sprawdźmy na opakowaniu sprayu lub kropli, dla kogo są przeznaczone. W przypadku kropli musimy po ich aplikacji leżeć na jednym boku przynajmniej 10-20 minut. Spray do uszu jest wygodniejszy, ponieważ rozprowadza substancję głęboko — możemy go stosować stojąc. 


Spray do czyszczenia uszu to bezpieczna metoda, ale pamiętajmy o przeciwskazaniach. Należy sprawdzić, czy nie jesteśmy uczuleni na któryś składnik zawarty w składzie preparatu.

spray do uszu

Czyszczenie uszu patyczkiem i świecą — dlaczego jest niebezpieczne?


Czyszczenie uszu patyczkiem może spowodować przesuwanie się woskowiny w stronę ucha wewnętrznego. Tym sposobem nie wyczyścimy ucha, ale możemy spowodować wytwarzanie się czopu.

Z kolei swojego czasu popularne świecowanie często jest przeprowadzane u osób, u których nie ma czopu woskowinowego.  Ta metoda nie oczyszcza ucha – wręcz przeciwnie, może spowodować jego zatkanie. Zdarzało się, że wosk spływał do wnętrza ucha. Te metody nie przynoszą efektów, a dodatkowo mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. Jeśli czujemy, że konieczne jest usunięcie czopa woskowinowego, lepiej udać się do laryngologa. Do rutynowego czyszczenia natomiast sprawdzi się spray do higieny uszu.

Możesz również polubić…