Jaka jest najlepsza klatka dla puszystych papug?

Kiedy zdecydujesz się na kupno papugi, pierwszą rzeczą, o której musisz pomyśleć, jest kupno klatki dla papugi. Wybierając taką klatkę, pamiętaj nie o swoich upodobaniach i preferencjach, ale o wygodzie papugi. Jak wygodne i komfortowe będzie życie w takiej klatce? Jaką klatkę wybrać? Czego należy szukać w pierwszej kolejności?

Materiał wykonania klatki

Klasyką gatunku są w pełni metalowe klatki dla ptaków, na przykład niklowana klatka z drutu stalowego. Taka klatka dobrze przepuszcza światło, nie zasłania widoku, jest odporna na wilgoć i środki dezynfekujące.

Nigdy nie kupuj klatek wykonanych z miedzi lub ocynkowanych. Wilgoć i detergenty powodują utlenianie miedzi, która jest toksyczna dla ptaków. Jeśli cynkowanie jest złej jakości, powłoka może się złuszczać, a papuga może się zatruć, jeśli połknie złuszczoną część.

papuga w klatce dla ptaków

Kształt klatki dla ptaków

Klatki, które są okrągłe i wieloboczne, z misternie ukształtowaną górą, nie są odpowiednie dla papug. Mogą one dobrze uzupełniać wnętrze, ale Twój pupil będzie się w nich czuł niekomfortowo.

  • W okrągłej klatce ptak staje się zdezorientowany, co powoduje jego niepokój.
  • W przypadku stresu lub strachu papuga musi mieć możliwość schowania się w odległym kącie.
  • Bardzo trudno jest zamontować zabawki i huśtawki na szczycie okrągłej klatki.
  • Dodatkowo prostokątna klatka z płaskim dachem pozwala na stworzenie miejsca do zabawy na dachu.

Klatka powinna być wyposażona w karmnik i poidło. Gdy zwierzę przyzwyczai się do jedzenia w domu, nie będzie miało problemów z powrotem po spacerze. Umieść w klatce huśtawkę, drabinkę, lusterko i dzwonek, aby zapewnić papudze rozrywkę. 

Możesz również polubić…