Jakie buty do biegania wybrać?

Wybór odpowiedniej pary butów do biegania wydaje się na początku dość skomplikowanym przedsięwzięciem. Na co zatem zwrócić uwagę kupując obuwie do joggingu? Sprawdź nasz poradnik.

Buty szyte na miarę

Wybierając obuwie treningowe warto poszukać takiego modelu, który będzie zaprojektowany z myślą o indywidualnym stylu biegania, na który składają się:

  • osobista biomechanika czy rodzaj stawianych kroków, 
  • rodzaj uprawianych biegów (osiągana prędkość, nawierzchnia, dystanse)
  • osobiste preferencje.

Buty do biegania powinny być zatem w miarę możliwości dopasowane do biegacza bieganiem. Początkujący mogą wybrać model uniwersalny tj. Adidas Duramo 9 (desportivo), który sprawdzi się znakomicie zarówno w trakcie treningów biegowych, jak i pozostałych aktywności na świeżym powietrzu.

Na co zwrócić uwagę kupując buty do biegania?

Przede wszystkim warto określić swoje cele. Bardzo duże znaczenie ma rodzaj nawierzchni, po której się biega. Jeśli treningi odbywają się na szlakach, warto poszukać obuwia zaprojektowanego specjalnie z myślą o biegach przełajowych. Z kolei trenując w mieście, należy sprawić sobie buty, np. Adidas Duramo 9 zaprojektowane specjalnie do biegania, a nie zwykłe tenisówki czy klasyczne buty sportowe.

Jakie powinny być buty do biegania?

Cholewka w obuwiu przeznaczonym do treningów biegowych powinna być siateczkowa i przewiewna. Najlepiej jeśli tak jak w modelu Adidas Duramo 9 jest bezszwowa i bezuciskowa. Dzięki temu stopa nie jest narażona na otarcia i towarzyszące im bolesne pęcherze. Kupując buty treningowe warto poszukać takich, które zostały wyposażone w  podeszwę z dodatkową poduszką odpowiadającą za amortyzację i wkładką stabilizującą stopę. 

Na koniec warto pamiętać, że aby znaleźć parę butów pasującą do swojego stylu biegania i indywidualnych preferencji, trzeba też nabyć nieco doświadczenia.

Możesz również polubić…