Na co zwrócić uwagę podczas zakupu szczoteczki do zębów dla dzieci?

Nie ulega wątpliwości, że dziecko musi uczyć się odpowiednich nawyków higienicznych w obrębie jamy ustnej już od najmłodszych lat. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów dla dziecka. Oczywiście współczesny rynek oferuje wiele różnych szczoteczek do zębów dla dzieci, tym samym wybór odpowiedniej szczoteczki może być dla rodziców sporym wyzwaniem. W sklepach dostępne są manualne, elektroniczne i soniczne szczoteczki do zębów dal dzieci. 

Szczoteczka do zębów dla dzieci – kiedy zacząć szczotkowanie zębów?

Każde dziecko higienę jamy ustnej powinno rozpocząć już od pojawienia się pierwszych ząbków. Kształtowanie zdrowych nawyków higienicznym w młodym wieku wpływa na kondycję zębów w późniejszych latach. Ponadto regularne mycia ząbków przez dziecko przynosi pozytywne efekty w przyszłości i chroni przed próchnicą. Początkowo należy przecierać bezzębne wały dziąsłowe nasączonym przegotowaną wodą gazikiem lub silikonową nakładką zakładaną na palec rodzica. W momencie pojawiania się zębów rodzić może uczyć szczoteczki do zębów dla niemowląt. Warto zaznaczyć, że pierwszą szczoteczkę do zębów trzeba stosować regularnie (co najmniej dwa razy dziennie w chwili zauważenie w buzi niemowlaka pierwszego zęba).

Szczoteczka do zębów dla dzieci – jak wybrać?

Każdy rodzic przed zakupem szczoteczki do zębów powinien przede wszystkim zwrócić uwagę na jej budowę. Najlepsza szczoteczka do zębów dla dzieci (tutaj) posiada niewielką główkę, którą dziecko zmieści w swoich niewielkich ustach. Naturalnie dziąsła niemowlaka są delikatne, a co za tym idzie włosie szczoteczki musi być miękkie. Miękka szczoteczka do zębów zapobiega uszkodzeniu dziąseł oraz usuwa osad z ząbków. Poza tym ważny jest także kształt uchwytu szczoteczki do zębów. W przypadku starszych dzieci ergonomiczny kształt ułatwia im utrzymywanie szczoteczki. Niektóre szczoteczki mają antypoślizgową powierzchnię. Dzięki niej rodzicowi i dziecku nie będzie wypadała z rąk podczas czyszczenia zębów. Oprócz tego ważne są również takie elementy jak:

  • jakość materiałów, z których została wykonana szczoteczkę do zębów – watro kupić szczoteczkę wykonaną z trwałych i bezpiecznych dla dziecka materiałów.
  • wiek dziecka – szczoteczkę zawsze musi być dostosowana do wieku malucha. 
  • ograniczniki umieszczone na rącze szczoteczki – zapewniają one bezpieczeństwo. Nie pozwala one dziecku włożyć do buzi szczoteczki zbyt głęboko. 
  • atrakcyjny wygląd szczoteczki do zębów – szczoteczka z ulubionymi bohaterami bądź jej kolorowy zachęci dziecko do regularnego mycia zębów. 

Możesz również polubić…