Nawozy do iglaków – najważniejsze rozróżnienie
Krzewy iglaste to rośliny, które przez cały rok są zielone, dzięki czemu stanowią wyjątkową ozdobę każdego ogrodu czy posesji. Aby jednak nic nie zaburzyło ich wzrostu, to konieczne jest ich regularne nawożenie. Co trzeba wiedzieć o nawozach do iglaków?
Na jesień i wiosnę
Nawozy do iglaków (https://ogrodniczy.com/nawozy-do-iglakow) można przede wszystkim podzielić na te, które stosuje się wiosną oraz takie, które stosuje się tylko jesienią. Różnią się one rodzajem i ilością różnego rodzaju mikroelementów, dzięki czemu idealnie trafiają w potrzeby tych roślin zależnie od ich okresu wegetacyjnego.
Wiosenny nawóz zawiera przede wszystkim duże ilości azotu, który jest niezbędny iglakom do ich intensywnego wzrostu na wiosnę. Jeśli roślina nie otrzyma go wystarczająco, to odbije się to na jej wyglądzie. Poza tym znajdują się tam również inne składniki odżywcze.
Nawóz przeznaczony do stosowania jesienią zawiera tylko śladowe ilości azotu, ponieważ wraz z nadchodzącą zimą iglaki nie rosną już tak intensywnie. Odżywka jest natomiast bogata, m.in. w takie mikroelementy jak potas czy fosfor. Te składniki mają za zadanie przede wszystkim wzmocnić roślinę i uczynić ją odporniejszą na nadchodzące niskie temperatury i inne niekorzystne warunki pogodowe.
Nawozy do iglaków – jak często stosować?
Preparaty mogą się pod tym względem znacznie różnić. Niektóre wymagają zastosowania co kilka tygodni, inne raz w miesiącu, a jeszcze inne stosuje się tylko raz wciągu roku, tj. wiosną. Zdecydowanie nie można przesadzać z ilością, ponieważ nadmiar nawozu może być tak samo szkodliwy jak niedobór. Warto pod tym względem stosować się do zaleceń producenta.
Nawozy do iglaków mogą mieć także różną postać. Popularne są przede wszystkim takie w formie granulek. W sprzedaży jest także nawóz do iglaków w płynie, który należy rozcieńczać z wodą – granulki więc wydają się znacznie wygodniejsze w stosowaniu – wystarczy podsypać nimi roślinę. Wybór konkretnego nawozu warto dobrze przemyśleć i kierować się zarówno swoimi preferencjami, jak i dobrem krzewów iglastych.